Genel

Hukuk fakültesi nasıl kazanılır? – Zor mudur?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle lisede olan yada mezuna kalmış öğrencilerin aklına takılan soruları cevaplamak için buluşuyorum. Ayrıca hukuk fakültesini kazanmış arkadaşlara da faydalı olacak birkaç öneride bulunacağım. Konu dışı olduğunun farkındayım ancak bu arkadaşlarımız bazen böyle sitelerde bu tarz yazılar aramaktadır. Bende meslek dersleri ağırlıklı olan geometriyi sadece 9. sınıfta görmüş biri olarak ve istediğim hukuk fakültesini ilk yılımda kazanmış biri olarak kendimce önemli olan bilgileri paylaşmanın iyi olacağını düşünüyorum.

Hukuk fakültesi nasıl kazanılır? Çok zor mudur? Matematik netim yada edebiyat netim nasıl olmalıdır? Hiç çalışmadan kazanılır mı? vb…

Öncelikle hedefi hukuk olan öğrencilere başarılar diliyorum. Çalışmalarını bu tarz yazılar okuyarak ve motivasyon yazıları da okuyarak arttırmalarını öneriyorum. Hukuk fakültesi bildiğiniz üzere okuma ağırlıklı bir fakülte. Eğer kitap okumayı sevmiyorsanız ve hukuk okuyacağım diyorsanız şimdiden okuma alışkanlığı ve sevgisi edinin derim. Ben aşırı derecede kitap kurdu olmama rağmen bir çok derste zorlandım . Bütsüz bir şekilde geçmiş olsam da çok zordu.

Gelelim fakültenin zorluğuna. Ülkenin neresine giderseniz gidin ben fakültelerin kendine göre zorlukları olduğunu düşünüyorum. Ankarayı kazanan ankara en zor der, istanbulu kazanan istanbul hukuk daha zor diyebilir. Ancak bu zorluk sizinle alakalıdır. Fakülteyle bir alakası pek yoktur. Ezber yapmaya kalkarsanız dahada zorlanırsınız benden demesi.. Hukuk fakültesi yada hukuk denilince akla ezber gelir. Benim ezberim iyi ben yaparım gibi bir düşünce aklınızda asla olmasın. Her ne kadar bir yere  kadar ezberle gidebilseniz de (ki pek mümkün değil) sonucu içi boş bir hediye paketine benzeyecektir. Dışında çok güzel ancak içi boş… Artık ne kadar hoşunuza giderse. Dersler ezberleyerek öğrenilemez. Ezber zaten bir süre sonra unutulur ancak okuyup anlamaya ve hayatınızda bazı şeylerle kodlarsanız biraz daha rahatlarsınız. Örnek vermek gerekirse ; medeni hukuktaki aile hukukunda eşler denildiğinde kendinizi yada anne babanızı koyun miras denilince dedenizi vb. ekleyin . Bu şekilde kalıcı öğrenilir.

Matematik bilmiyorum/edebiyat bilmiyorum ancak hukuk istiyorum diyorsanız. Matematik yada edebiyattan biri eksikse tamamlamaya çalışmalısınız. Şuan ki matematik edebiyat ağırlıklarını bilmiyorum ancak biri eksik ise istediğiniz sonucu almanız pek olası değil. Burada sizleri üzmek istemiyorum realist olmaya çalışıyorum. Eğer edebiyatınız iyi ise ona daha az zaman ayırın ve matematiğe yönelin. Matematiğiniz iyi ise edebiyata yönelin kısa özetler okuyun. Şair isimlerini ezberlemeye çalışın.

Hiç çalışmadan kazananlar var, onlar nasıl yapmış gibi bir soru varsa aklınızda onu uçurun çünkü öyle birşey yok. Herkes hedefi için ama gerçekten istediği hedefi için çalışır. İnsanların çalışma anlayışları farklıdır. Bir insan günde 8 saat çalışıyorken 6 ya düştüğünde ben hiç çalışmıyorum psikolojisinde olabilir. Buda aşırı sorumluluk sahibi olmaktan kaynaklıdır. Ben hiç çalışmadım diyen kişi kendini çalışmamış gibi göstermeye odaklayıp aslında evde çalışıyor olduğuna emin olabilirsiniz. Diyeceksiniz ki çocuk/kız sürekli sokakta nasıl çalışmak bu . Yine kişisel bir mevzu kişilerin anlama kapasiteleri farklıdır. Belki o 2 saatte 8 saat çalışmış verimini alabiliyordur. O 2 saat çalışıyorsa siz 6 saat çalışın aradaki farkı kapatın . Unutmayın sokakta belki size fark atsa da eğer üniversiteyi kazanırsanız o sokaklar hep unutulacak keşke bende şu partiye katılsaydım. Şunun doğum gününe gitseydim demeyeceksiniz. Sizin sokakta geçirdiğiniz 2 saat 1 yılınıza mal olabilir. Unutmayın. Kazandıktan sonra gezersiniz demeyeceğim çünkü gerçekçi olacağımı başta belirtmiştim. Kazandıktan sonrada pek gezmeye vaktiniz olmayacak ancak hayatınızı değiştirecek tek bir sınava bağlı olmadığı için kafanız rahat olacak 1 saatte olsa gezdiğinizden bir şey anlayacaksınız.

Herkesin söylediği klasik bir cümle ile son parağrafı yazmak istiyorum. Telefon-bilgisayar-tablet veya buna benzer şeylerden uzak durmanız gerektiğidir. Telefonunuzdaki instangramdır-twitter dır, başka ne tür uygulamalar var bilmiyorum ancak onları silmenizi rica ediyorum. Eğer gerçekten kazanmak istiyorum diyorsanız bazı fedakarlıklar olmalıdır. Çevrenizde farkederseniz en iyi yerleri kazanan kişiler içine kapanık antisosyal kişilerdir. Size antisosyal olun demiyorum. Ancak bunu abartmayın. Arkadaşlarınızla konuştuğunuz tek bir yer olsun ne bilim facebook yada whatsap bunun harici farklı uygulamalara ihtiyaç duymayın. Unutmayın sadece 1 yıl gidecek hayatınızdan oda size daha iyi bir hayat verebilmek için…

Unutuyordum, en önemlisi de başarabileceğinize inanın.

Herkese başarılar dilerim…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı