Miras Hukuku

Miras sözleşmesi hakkında herşey

Miras sözleşmesi nedir?

Miras sözleşmesi miras bırakanın, başka bir kimseyle yaptığı ölüme bağlı tasarrufları içeren sözleşmedir.

Miras sözleşmesinin çeşitleri?

a)Olumlu-Olumsuz

Olumlu miras sözleşmesinde, miras bırakan karşı taraf yararına ölüme bağlı tasarruflarda bulunur. Onun lehine mal vasiyetinde bulunur. Olumsuz miras sözleşmesinde Miras bırakan ile mirasçı arasında yapılır.Bu sözleşme ile mirasçı miras hakkından vazgeçer.

b)Tek taraflı-  iki taraflı

Tek taraflı miras sözleşmesinde sadece bir taraf ölüme bağlı tasarrufta bulunur. Örneğin dede D’nin torununa mal vasiyetinde bulunması. Torun bunu kabul eder yada etmez herhangi bir yük altına girmez yani. İki taraflı miras sözleşmesinde iki taraf karşılıklı olarak ölüme bağlı tasarrufta bulunur.

c)İvazlı-İvazsız

Bir tarafa miras sözleşmesiyle bir edim yerine getirmesi yüklenmişse bu ivazlı miras sözleşmesidir. Eğer bir edim yüklenmemişse ivazsız miras sözleşmesi olur.

Miras sözleşmesini kimler nasıl yaparlar?

Miras sözleşmesini ayırt etme gücüne sahip olan ergin olan ve kısıtlı olmayan kişiler yapabilir. kanunumuza göre(MK. 545) Miras sözleşmesi resmi vasiyetname şeklinde yapılmak zorundadır.

Miras sözleşmesi ne zaman sona erer?

1)Anlaşma ile sona erme

Miras sözleşmesi 2 taraflı bir işlem olduğu için karşılıklı anlaşma ile sona erdirilebilir.

2)Tek taraflı irade beyanı ile sona erme

Anlaşma ile sona ermenin istisnaları mevcuttur. Tek taraflı sona erme halleri vardır. Bunlardan biri; mirasçılıktan çıkarmadır. Eğer karşı taraf miras bırakana karşı mirastan çıkarma sonucunu doğuracak bir davranışta bulunursa miras bırakan tek taraflı olarak miras sözleşmesini ortadan kaldırabilir. İkincisi ; Sağlar arası edim yükümlülüğü bulunan durumda eğer karşı taraf bu yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa miras bırakan sözleşmeden dönebilir.(MK. 547) Üçüncü ve son olarak; Miras bırakana karşı bir yanılma, korkutma, aldatma, cebir v.b durum varsa miras sözleşmesi geçersizdir.

3)Miras sözleşmesinin kendiliğinden sona ermesi

Bunlardan birincisi; Atanmış mirasçı eğer miras bırakandan önce ölürse miras sözleşmesi son bulur. İkincisi; Evli olan çiftlerde mevcut olan miras sözleşmesi eşlerin boşanması yada evliliğinin butlan nedeniyle sona ermesi durumda sözleşme sona erer. Üçüncü ve sonuncusu ; Geçerlilik şartlarını taşımayan miras sözleşmesi mahkeme kararı ile sona erdirilir.

seo
miras sözleşmesi hakkında merak edilenler kısaca özet bilgi

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Merhaba sitemizin tek gelir kaynağı reklamlar sunucu ve alan adı ücretlerini çıkarabilmek için reklamlara ihtiyacımız var lütfen kullanıyorsan adblocker vb programları kapatır mısın ? Kullanmıyorsan verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz.



reklamdestek



Hukuk makaleleri , hukuk testleri , hukuk fakültesi hakkında bilgiler , sınav rehberliği ve bir çok makale bulunan sitemiz masraflarını kendi çıkarması gerekiyor bu sebeple reklamlar aracılığı gelir toplamaya çalışıyorum.Kesinlikle sizi rahatsız edecek hiçbir reklam bulunmamaktadır.Reklam engelleyicinizi kapatmayı sitenin iyiliği için unutmayın.Emeğe saygı teşekkürler.