Ceza HukukuGenel

Bilişim Hukuku(HACKERLIK)

Bilişim Nedir?

Toplumun ekonomik, teknik, toplumsal iletişimde kullandığı ve bilime dayanan bilginin, düzenli bir şekilde elektronik araçlar aracılığıyla işletilmesinin bilimidir.

Bilişim Hukuku Nedir?

Sayısal bilginin kullanımını ele alan, internetin kullanımıyla ilgili yasal çerçeveyi ele alan, bilişimin ve bunun türevlerinin kötüye kullanımını önlemek için ortaya çıkmış bir hukuk dalıdır.

Bilişim Suçu Nedir?

İnternet ve bunun kullandığımız aletler olan teknolojik aletler ile işlenen herhangi bir suçu ifade etmek için kullanılır.(Örneğin; bir kamu kurumuna gizlice girip onun dosyalarını kopyalayıp kendine almak bir suç iken, bilgisayar aracılığıyla sisteme girip dosyaları kopyalamak bilişim suçuna girmektedir.)

Bilişim Suçu Cezaları?

Bilişim suçu işlendiğinde kişinin cezasız kalması adalete hakkaniyete uygun düşmez. Bu yüzden insanlar bilişim suçu işleyince cezalandırılır. Bilişim suçu işleyenlere verilecek cezalar kanunlarımızda bellidir. Bazıları doğrudan hapis cezası olduğu gibi bazıları da para cezası yada paraya çevrilen hapis cezasıdır. (Örneğin; Bilişim sistemine girme MADDE 243. – (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.)

Bilişim Suçlarının Türleri?

Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim

Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık veya Sahtecilik

Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak

Başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkilerine saldırı

Yasadışı Yayınlar

Hacking

Diğer Suçlar (Organ, fuhuş, tehdit, uyuşturucu, vb.)

Sahte evrak basımı

Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245)

vb…

-Hackerlik-

Hacker, şahsa ait veya kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarların ve ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak giren veya beyaz şapkalı ise nasıl sızılabileceğini tespit eden ve bunu kendi menfaatleri veya başkasının çıkarları için kullanan bilgisayar korsanıdır. Bu kişiler  bilgisayar ve bilgisayar ağları hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olan kişilerdir. Bu korsanlar diğer insanların bilgisayarlarına girip onları bilgilerini çalmakta veya bu bilgilere zarar vermektedir.

Hackerların Hukuki sorumluluğu

Hackerların hukuki sorumluluğu Türk Ceza Kanununun 243. maddesi bilişim sistemine girmeyle bağlantılıdır.TCK madde 243 e göre, (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Bu maddeye mütekabiliyen 244. maddede bilişim sistemini bozma suçu ele alınmıştır. Madde 244 e göre; (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

 

Ayrıca Türk Ceza Hukukunda fiil sayısı kadar suç kural olarak alındığı için bir hacker kaç kişinin bilgisini sızdırdı, bilgisayarına girdi vb. ise o kadar cezayla cezalandırılacaktır. Örnek vermek gerekirse Hacker A, arkadaşı B-C-D ‘nin kişisel bilgilerini sızdırmış olsun o zaman 3 ceza ile cezalandırılacaktır.

 

seo
hakimehanim.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Merhaba sitemizin tek gelir kaynağı reklamlar sunucu ve alan adı ücretlerini çıkarabilmek için reklamlara ihtiyacımız var lütfen kullanıyorsan adblocker vb programları kapatır mısın ? Kullanmıyorsan verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz.reklamdestekHukuk makaleleri , hukuk testleri , hukuk fakültesi hakkında bilgiler , sınav rehberliği ve bir çok makale bulunan sitemiz masraflarını kendi çıkarması gerekiyor bu sebeple reklamlar aracılığı gelir toplamaya çalışıyorum.Kesinlikle sizi rahatsız edecek hiçbir reklam bulunmamaktadır.Reklam engelleyicinizi kapatmayı sitenin iyiliği için unutmayın.Emeğe saygı teşekkürler.