Ceza Hukukusınavlar

Ceza Hukuku Genel Hükümler (Doğru/Yanlış)

Ceza hukuku genel hükümler doğru/yanlış

1)Kamu görevlisi K, amiri tarafından verilen bir emrin ilgili kanuna açıkça aykırı fakat yönetmeliğe uygun (yönetmeliğin kanuna aykırı olarak çıkarılması nedeniyle) olduğunu görmüştür. Bunun üzerine, kurumun hukuk müşavirliğinden görüş sorarak, görüş doğrultusunda emrin gereğini yerine getirmiştir. Buna göre: K’nin, kanuna aykırı yönetmelik hükmünü ihmal ederek/ uygulamayarak emri yerine getirmemesi halinde ceza sorumluluğu bulunmamaktadır.(D-Y)

2) A, gece vakti parkta yürüdüğü sırada, B’nin tasmasını çıkararak gezdirmekte olduğu iki küçük köpeği A’ya doğru hızlıca koşmaya başlamıştır. A da, karanlıkta köpeklerin büyüklüğünü ve/veya saldırganlığını fark edemediği için, kendisine yaklaşan köpeğe tekmeyle sert bir şekilde vurmuştur. Köpeklerin sahibi K, A’nın yanına gelerek köpeklere vurmamasını söylese de, köpeklerin ısırmak üzere A’ya hamle yapması üzerine A tekrar köpeğe tekmeyle vurmuştur. Köpeklerin uzaklaşması üzerine, A, K’ya yönelik olarak “itlerine sahip çık !!!” demiştir. K ise, “terbiyesiz, küçücük köpekler, ısırmaz bunlar” demiştir. A ise, tekrar “ısırmaz da öpmek için mi havlayıp koşuşturuyorlar” demiştir. Olay nedeniyle K’nin küçük köpeğinin çenesi kırılmıştır. Buradaki olayda A’nın ceza sorumluluğu vardır.(D-Y)

3)Olası kast ile bilinçli taksir arasındaki ayırt edici unsur, olası kastta failin mümkün ya da muhtemel olarak gördüğü neticeyi kabullenmesi, failin öngördüğü tipik neticenin meydana gelmeyeceğine yönelik bir güveni olmadan hareket etmesidir. (D-Y)

4)Ceza sorumluluğunun şahsiliği Anayasa’da düzenlenen ceza hukuku ilkeleri arasındandır.(D-Y)

5) A, gece vakti (00.00’da) B’ye ait eve girmiş ve sabah saatlerinde evden çıkmıştır. Konut dokunulmazlığını ihlal suçunun gece vaktinde işlenmesi, cezayı ağırlaştıran bir nitelikli hal olsa da, bu nitelikli halin A hakkında uygulanabilmesi mümkün değildir .(D-Y)

6)Aracıyla tatile giden A, uykusu gelmesine rağmen aralıksız 8 saat araç kullanmış ve direksiyonda uyuması sonucu karşı yönden gelen B’nin aracına çarpmıştır. Kaza nedeniyle A’nın eşi ve karşı araçta bulunan B hayatını kaybetmiştir. Bu olay nedeniyle A TCK 22/6 ‘dan yararlanabilir. (D-Y)

7)Haksız tahrik hükümlerinin uygulanması hâkimin takdirine bağlıdır.(D-Y)

8)Ağır veya başka netice öngörülebilir değil ise, fail, ağır ya da başka neticeden dolayı sorumlu tutulamaz.(D-Y)

9)Hukuka uygunluk sebeplerinin maddi şartlarındaki bilgi kastın (bilme unsurunun) kapsamındadır. Bu nedenle, fiili işlediği sırada, eyleminin hukuka uygunluk sebebi içerisinde olduğunu bilmeyen ve hukuka uygun davranma gayesiyle hareket etmeyen kişi, objektif olarak olayda hukuka uygunluk sebebi bulunsa dahi, hukuka uygunluk sebeplerinden faydalanamaz. (D-Y)

10)TCK’de, etkin pişmanlık genel hüküm olarak düzenlenmemiş; sadece bazı suçlar için özel hüküm olarak düzenlenmiştir.(D-Y)

 

seo
hakimehanim.com

 

1-D 2-Y 3-D 4-D 5-Y 6-Y 7-Y 8-D 9-D 10-D

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı