GenelMakaleler

Mahkeme süreci nasıl işler(Dava nasıl açılır)?|Adli Yargı

Adli yargıda mahkeme süreci nasıl işler?

Adli yargı ceza yargılaması ve hukuk olarak 2 ‘ye ayrılır. Ceza mahkemeleri ve Hukuk mahkemeleri olarak. Hal böyle olunca ayrı ayrı incelemek gerekmektedir çünkü süreç farklı işlemektedir. Türkiye’de hukuk davalarının açılacağı mahkemeler, Sulh hukuk mahkemeleri, Asliye hukuk mahkemeleri, Asliye ticaret mahkemeleri, Tapulama mahkemeleri, İcra mahkemeleri, Aile mahkemeleri, İş mahkemeleri, Tüketici mahkemeleri, Fikrî ve sınaî haklar hukuk mahkemeleridir. Bu mahkemeler hukuk davalarının açılmasında ön plandadır ve hukuk davalarının sürecinde incelenmelidir. Ceza davalarının açılacağı mahkemeler, Sulh ceza mahkemeleri, Asliye ceza mahkemeleri, Ağır ceza mahkemeleri, Çocuk mahkemeleri, İcra Ceza mahkemeleri, Fikri sinai ceza mahkemeleridir. Yazının devamında bu ayrım göz önüne alınarak açıklama yapılmıştır. 
Hukuk davaları mahkeme süreci,

Dava açmak isteyen kişi ilk olarak bir avukata gerek olup olmadığını yada bir avukat tarafından temsil edilmek isteyip istemediğine karar vermelidir. Hukuk davalarında avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Kişi ister avukat tutar ister tutmaz. Ancak kişinin mahkemede doğru bir şekilde kendini ifade edip haklı çıkabilmesi için bir avukat tutması kendi lehinedir. Bu durumda avukat tutmaya karar veren kişi işinin ehli olan bir avukatı tercih etmelidir. Çünkü mahkeme süreci hukuki bir süreçtir. Bu mahkemeden çıkacak sonuç kişinin olduğu kadar kendi çevresini de etkileyip hayatında büyük bir değişiklik yaratacaktır.

Avukat ile dava açılacağı üzerinden devam edersek , avukata vekaletname verilmesi için notere gidilmelidir. Bu Türkiye’nin herhangi bir yerinde olabilmektedir yurtdışında ise konsolosluklarda yapılmalıdır. Avukata vekaletname verilince avukat dava dilekçesini hazırlar. Avukatın dilekçeye yazması gereken en önemli şey, davanın açılacağı mahkemedir. Bu mahkeme dava konusu açısından görevli ve yetkili olmalıdır. Bu yere kadar olan dilekçede (yani mahkeme ismi) yanlışlık bulunursa dava direkt olarak reddedilecektir. Dilekçede başka, davalının ad-soyadı, Tc kimlik numarası, adres bilgileri eğer avukat tuttuysa avukatın adı-soyadı-Kimlik bilgileri, adresi de yer alır.  Dilekçe en son olarak imzalandıktan sonra baro pulu alınıp üzerine yapıştırılıp dava dosyası hazırlıklarına girişilir. Bu dosyada dilekçeyle birlikte, delil sayılabilecek diğer belgeler vb. konulur.

Hepsi hazırlandıktan sonra adliyeye gidilip tevzi bürosunda dava masrafı öğrenilip vezneye yatırılır vezneden alınan fiş tevzi bürosuna verilince memur da sisteme dosyayı kaydedince dava açılmış olur. 

Ceza davaları mahkeme süreci,

Ceza davaları hukuk davaları gibi kişinin kendi iradesiyle açılamamaktadır. Cumhuriyet savcısının uygun bulması (yeterli suç şüphesi) bulunması şarttır. Ceza davalarında süreç genel olarak 2 aşamalıdır. Bu Cumhuriyet savcısına suç şüphesi bulunduğu zaman yada bir durumdan rahatsızlık duyan insanları şikayetçi olarak Cumhuriyet savcısının da delil toplama, araştırma yapması, fiil ile fail arasındaki illiyet bağını kurması vb aşama olan soruşturma aşamasıyla başlar. Soruşturma yapan savcı eğer suç oluştuğunu düşünüyorsa , suç için yeterli şüphe varsa iddianame düzenler. Yeterli şüphe yoksa kovuşturmaya yer olmadığı kararı verir ve dava açılamadan süreç son bulur. Savcı tarafından hazırlanan iddianame yetkili makamlar(mahkeme, hakim) tarafından incelenir bir eksik varsa Cumhuriyet savcısına iade edilir ve 15 günde eksikleri tamamlayıp tekrar getirmesi istenir.  İddianame kabul edilirse ikinci aşama olan Kovuşturma aşaması başlar.

Kovuşturma aşaması(iddianamenin kabulü) ceza davasının açılmış olduğunun kanıtıdır. Yani ceza davaları iddianamenin kabulüyle başlamaktadır. 

[ads1]

seo
hakimehanim.com

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. merhaba trafik kazasından sonra bi tazminat davam var dava açtığım sahıs mahkemeye 2. defa gelmedi polis zoruyla getirilme kararı vardı ona rağmen gelmedi şimdi 3.duruşmaya da gelmez ise bundan sonra ne olacak…

    1. Usulüne uygun şekilde davet edilmiş olan taraflardan biri duruşmaya gelir, diğeri gelmezse, gelen tarafın talebi üzerine, yargılamaya gelmeyen tarafın yokluğunda devam edilir veya dosya işlemden kaldırılır. Geçerli bir özrü olmaksızın duruşmaya gelmeyen taraf, yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı