GenelMakaleler

Hukuk için hangi ders | Matematik mi Edebiyat mı?

Edebiyat mı Matematik mi?

Hukuk Fakültesi okumak isteyen arkadaşların aklını kurcalayan bir çok sorudan biri hangi derse ağırlık vermeliyim? Edebiyat mı yoksa matematik mi çalışmalıyım ? Hangisinin katsayısı daha fazla?? vs. vs.

Bu sorulara bir nebzede olsa yanıt bulmak için bu tarz bir yazı yazma gereği duydum. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

YKS(TYT-AYT) ÖNCESİ DÖNEM

2018-2019 yılı eğitim öğretim yılı öncesi YGS ve LYS sınavı vardı. Bu sınavlar 2 farklı tarihte ve zorlukta öğrencilere sunulmuştu. YGS sınavı 4 tane testten oluşan lise bir konularını kapsayan tüm liselerde ortak işlenen konulardan oluşmaktadır. Bu sınavda 6 tane puanlama türü bulunmaktadır. Bu puanlardan 2 si sayısal, 2 si sözel ve 2 si eşit ağırlıktır. Hukuk fakültesi için ise YGS-5 puan türü önemliydi. YGS 5 puan türü ise başta türkçe sonra matematik sonra sosyal ağırlıklı puan hesaplaması yapan bir türdür. Yani hukuk okumak isteyen bir öğrenci başta YGS 5 puan türünden alabildiği kadar yüksek puan almaya çalışmalıydı. Daha sonra LYS ‘ye girip orada sıralamasını yukarı çekmeliydi. Ve YGS 5 puan türünden yaklaşık 360 puan alan öğrenci 105 binlerde olup LYS ile 10 binlere çekebiliyordu. LYS de ise Edebiyat ve Matematik testlerine girmesi yeterliydi. Şimdi ise bu sistem kalktı ve YKS(TYT-AYT) sınavları getirildi..

YKS(TYT-AYT) SONRASI DÖNEM

Bilindiği üzere bu yıl lise bitiren öğrenciler ve mezuna kalan öğrenciler hayalini gerçekleştirebilmek için Yks ve ayt sınavlarına girdi. Bu sınavlardan ilki olan YKS sınav ygs tarzı olup temel yeterliliği esas almaktadır. İlk oturum olan YKS sınavı herkese zorunlu olup 2. aşama olan AYT ye girmenin bir aşamasıdır.

YGS gibi olan ilk aşama TYT ye giren hukuk isteyen bir öğrenci Türkçe ve Matematik ağırlıklı çözmesi gerekmektedir. İnternetten puan hesaplama sitelerine girip hesapladığımda her testten 10 net yapan öğrenci ham puan olarak 220 almaktadır. Bu net Türkçeden 15 net diğer testlerden 10 net yapınca 240 olmakta, Matematikten 15 net yapınca 240 puan olmakta, Sosyalden 15 net yapıp diğer testlerden 10 net yapınca 230 puana düşmekte, Fenden 15 net yapınca 230 puanda olmaktadır. Yani bir eşit ağırlıkçı için Fen ve Sosyal testlerinin pek ağırlığı bulunmamakta fenden 5 net fazla yapmak yerine Türkçe veya Matematikten yapılan 5 net en az 20 puan bir fark yaratmaktadır. Yani ilk test olan TYT de hukuk adayları Matematik ve Türkçe ‘ye ağırlık verip tamamı bittikten sonra çözmüş olduğu sosyal ve fen de az da olsa etki yapar(AYT için) . Yapılan netler ayt ye etki etmektedir. Ancak Türkçe ve matematik aynı etkiyi edip aynı puanı göndermektedir. Yani matematikten 15 net yapıp Türkçe’den 10 net yapan ile Türkçe’den 15 net yapıp matematikten 10 net yapanın puanı hemen hemen aynı olmaktadır. TYT için Sırasıyla önemi olan dersler TÜRKÇE-MATEMATİK-SOSYAL-FEN dir.

TYT den her testten 10 net yapıp 220 alan bir öğrenciden devam edersek;

AYT sınavında ; hukuk isteyen öğrencinin fen yapması yada felsefe grubu soru çözmesi ona virgül kadar bile puan oynatmayacağı için bu öğrenci fen ve felsefe çözmeyecektir. Yapması gereken Edebiyat(edebiyat-tarih-coğrafya) ve Matematiktir. Peki hangisi daha ağırlıklı etki eder ?

Sırasıyla inceleyerek bulalım; (burada sizler için birkaç internet sitesinden puan hesaplaması ve kazanan öğrencilerin netlerinden yola çıkarak bilgi vermeye çalıştım)

Birinci internet sitesinde;

Edebiyat grubu testten full çekip matematikten sıfır çeken bir öğrencinin eşit ağırlık puanı ortalama ; 271 olur.

Matematik grubun testten full çekip edebiyattan sıfır çeken bir öğrencinin eşit ağırlık puanı ortalama; 271, olur.

Bu durumda edebiyat ve matematiğin eşit şekilde etki ettiğini az çok söylebiliriz. Peki her iki testten de az buçuk yapan kişilere gelelim….

Her testten de yarısını yapan kişinin yukarıda belirttiğim eşit şekilde etki etme durumu söz konusu olduğu için puan yine 271 olmaktadır. Yani matematikten 20 edebiyattan da 20 (edebiyat 12, coğrafya 3, tarih 5) yapan kişinin puanı yine 271 olur.

Peki matematikten fazla yapan edebiyattan az yapan kişi?

Edebiyat testinden yarım yapan kişi ve matematikten 20 değilde 21  yapan öğrenci 3 puanlık bir atlamayla 274 e çıkmakta. Tam tersini düşününce edebiyattan 21 yapıp matematikten 20 yapan öğrenci yine aynı 3 puanlık bir fark ile 274 yapmakta. Yani yeni sistemde hukukçular ”GERÇEKTEN EŞİT AĞIRLIK” çözerek hukuk kazanabilmektedir.

Hukuk isteyen öğrenci edebiyat mı yoksa mat mı değilde ikisine de eşit şekilde ağırlık verip emeğini ortaya koymalıdır.

İkinci internet sitesinde ;

Yapılan hesaplamalarda matematik netlerinin eşit ağırlığa daha fazla (yaklaşık 3 puan farklı) etki ettiğini gördüm. Yani netleri aynı olan ancak matematikten 1 net fazla yapan kişinin puanı 3 puan daha yüksek çıkmakta. Bu site yukarıda yapmış olduğum araştırmayı çürütüyor ancak diğer sitede bu sitedeki araştırmayı çürütüyor.

En iyi  YÖK ‘ten öğreniriz dersek,

Yök ün sitesine girip araştırma yaptığımda şöyle bir bilgi ile karşılaştım ve bu bilgi benim girmiş olduğum ilk sitede yaptığım hesaplamaları doğru kabul ediyor;

(link: http://www.yok.gov.tr/web/guest/yks-sss-ve-cevaplari-ile-puan-turleri )

Yani matematik ve edebiyat aynı şekilde etki etmekte ve hukuk isteyen kişiler hem matematik hemde edebiyatı iyi derecede çözmelidirler.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

4 Yorum

  1. Geri bildirim: 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı