Ceza Hukukusınavlar

Ceza Özel Bütünleme

Ceza Özel Hükümler Bütünleme Sınav Soruları

Hazırladığım sınav soruları ve cevap tarzları diğer sınavlarınıza nazaran daha değişik olabilir. Ancak sizin bunları çözebiliyor olmanız zaten onları açıklayabileceğinizi gösterir. Bu yüzden içiniz rahat olsun 🙂

1. Bebeğini istemeyen ancak doğurmak zorunda kalan anne bebeğine bakmak istememektedir.  Saat 8 sularında bebeğini emziren anne, Amsterdam için 12.30 uçağına bilet almış ve Amsterdam’ a gitmek için evden kapıyı kilitleyip çıkmıştır. saat 11 civarında bebeğin ağlama sesini duyan yan komşu kapıya gelip yarım saat zile başmıştır ancak cevap alamayınca endişelenip polise haber vermiştir. Polis kapıyı kırarak içeri girmiş ve baygın olan bebeği hastaneye kaldırmıştır. Serum takılan bebek ayılmıştır.  Anneye uygulanacak TCK hükmünü belirtiniz.

Cevap:

Anne, çocuğunu 8 de emzirip evden çıkmıştır. Ve geri dönmeyeceği kesine yakındır. Bu yüzden anneye TCK 83 bakımından ihmali hareketle kasten öldürme uygulanabilir. Ayrıca bebek ölmediği için bu hüküm teşebbüs aşamasında kalmıştır. Yani 83+35 hükümleri uygulanır.

2. Babasını yaralayan ve cezasını çekip salınan A’yı yakalayan polis memuru M, nezarethaneye koyduğu A’yı gidip jop ile dövmüştür. Sonradan kendi yapmış olduğu tuvaletini A’ya yedirmiştir. Nezarethanenin önünden geçen diğer polisler ise bu duruma sessiz kalmışlardır. 2 günde aç bırakılan A sonunda M tarafından nezarethaneden salınmıştır.

Cevap:

M, A’yı alıp nezarethaneye koyarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işlemiştir.(çünkü olayda A’nın herhangi bir hareketi nezarethaneye girmesine neden olmamıştır. ) Bu yüzden Tck 109 dan sorumludur. M’nin yaptığı hareketler Tck 94 bakımından işkencenin unsurlarına girmektedir. Polis memuru olduğu içinde bir sakınca yoktur. Polis memuru M, işkenceden sorumludur. Ayrıca TCK 94­­\5 gereğince bu suçun ihmali hareketle işlenmesi düzenlendiği için M’nin hareketlerini görüp bir şey demeyen veya engel olmayan diğer polis memurları da işkenceden sorumludur.

3. 5 yıldır bu işi yapan Ahmet, 17 tane göçmeni 4 kişilik sandala bindirip Akdeniz’den Yunanistan’a oradan ise Almanya’ya götürecektir. Göçmenlerden kişi başı 2.000 euro  alan Ahmet Akdeniz sahillerine doğru sandalı salmıştır. Ancak 25 metre gidemeden sandalın altındaki tahtalar kırılmış ve yüzmede bilmeyen göçmenlerin hepsi suya düşüp boğularak ölmüştür. Ahmet’in fiillerine uygulanacak TCK hükümlerini yazınız.

Cevap:

Ahmet’ in hareketi TCK 79­­\1 bağlamında göçmen kaçakçılığına vücut vermiştir. Eğer suçun mağdurunu İnsanlar olarak ele alırsak 17 tane göçmeni kaçırmak 17 tane 79­­\1 uygulanmasına neden olur. Ancak mağduru uluslararası toplum da kabul edenler vardır. Eğer uluslararası toplum kabul edersek mağdur 1 tanedir 1 tane 79­­\1 uygulanmış olmaktadır. Ayrıca Ahmet sandala 17 göçmeni bindirerek ölebileceklerini öngörmüş hatta bu kesine yakındır. Bu yüzden 17 tane göçmeni kasten öldürmeden de sorumludur. Ancak TCK 44 hükmü gereğince en ağır suçtan ceza verilmelidir.

4. Sevdiği kızı kaçırmak isteyen A, gece yarısı kızın evinin önüne gelir ve gizlice açık pencereden içeri girer. Kızın kollarını tutup çekiştirerek camdan çıkartmaya çalışmıştır. O sırada kızın babası uyanmış ve A’ dan kızını kurtarmaya çalışırken A, babanın yüzüne yumruk atıp yere düşürdükten sonra kızı arabaya bindirip kaçırmıştır. Bu olayda A’nın cezai sorumluluğu hangi maddeye göre belirlenmelidir?

Cevap: 

Soruda A ‘nın kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu işlendiği açıktır. Bu suç TCK madde 109 da düzenlenmiştir. Suçu işlemek için yapılan yumruk atma eylemi ise kasten yaralama suçunun oluştuğunu düşündürse de ayrıca bir suç oluştuğu söylenemez. Çünkü cebir kullanmak 109. maddenin 2. fıkrasında düzenlenmiş bir ağırlaştırıcı nedendir. Tekrar bir ceza verilmez. A’ nın 109 ve eve girmek fiili bakımından 116. madde hükmü ile yargılanması gerekir.

5. 19 yaşındaki A’ dan hoşlanan B, onu evine götürebilmek için , dersi bir türlü anlamadığını onun derslerinin iyi olduğunu çok güzel ders anlattığını ve kendisine de anlatması karşılığında 100 tl vereceğini söylemiştir. Bunu kabul eden A, saat 17.00 sularında B’nin evine gitmiştir. 10 dk boyunca ders anlattıktan sonra B, A’nın kalçasını sıkmıştır. Buna sinirlenen A, tokat atarak evden çıkmıştır.

Yukarıdaki olayda B’nin cezai sorumluluğunu TCK hükümleri açısından değerlendiriniz.

Cevap:

Başından beri B’nin amacının cinsel arzularını tatmin etmek olduğu açıktır. Ve ders çalışma bahanesi ile A’yı kandırarak evine davet etmiştir. Buna inanarak eve giden A için hile ile eve getirilmiş diyebilir. Ayrıca cinsel saldırı suçunun basit hali işlenmiştir. Bu durumda hile ile bir yere gitmek-kalmak hürriyetinden yoksun kalma fiili işlenmiş (109) ve basit cinsel saldırı suçu (102-1-2.cümle) hükümleri gereğince ceza verilmelidir. 

 

seo
ceza özel

Etiketler
Daha Fazla Göster

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı