Ceza Hukukusınavlar

Ceza hukuku özel hükümler final soru ve cevapları

Ceza hukuku özel hükümler final soru ve cevapları  2018/2019

Ceza hukuku ve günlük hayattaki olaylar

 

1) 10.000 lira alacaklı olan Ahmet avukatının yapmış olduğu usulsüzlükten dolayı davayı kaybetmiş ve kahvede arkadaşlarıyla otururken “bütün avukatlar yalancı” demiştir. Oğlu avukat olan ve bu konuşmayı duyan Ali ise “düzgün konuş sen böyle bir genelleme yapamazsın bir kişiden yamuk yedin diye herkesin suçlayamazsın” demiştir. Zaten sinirli olan ve bu sözleri de daha çok sinirlenen Ahmet ” defol git buradan şerefsiz “demiştir. Ali ise “şerefsiz” lafına sinirlenmiş “sensin şerefsiz ” demiştir.

Yukarıdaki olayda Ali ve Ahmet’in hangi fiilleri hangi suç kapsamına girmektedir?

Hakaret suçunun mağduru belirli veya belirlenebilir bir kişi olmalıdır Bu yüzden tüm avukatlar yalancıdır cümlesi hakaret suçunun oluşturmamaktadır Ahmet’in ilk fiili herhangi bir suça sebebiyet vermez.
Bu söz üzerine kendisine uyarıda bulunan Ali’ye karşı söylemiş olduğu şerefsiz lafı TCK anlamında hakaret suçuna vücut vermektedir Ali’nin hareketi haksız olmadığı için herhangi bir indirim sebebi de olmaz.
Ali’nin ise kendisine yapılmış olan hakaret suçuna karşılık olarak sensin şerefsiz demişsin karşılıklı hakaret kapsamında değerlendirilebilir. Hakaret suçunu işleyen Ali haksız bir fiile tepki olarak işlediği için ceza vermekten vazgeçilebilir veya cezası indirilebilir.(tck 129/1)

2) Eski sevgilisine gıcık olan Aysel yeni sevgilisi Murat’a eski sevgilisinin ona sürekli baktığını ona bir küfrederse doğruyu yapmış olacağını söyler. Mehmetin bakışına sinirlenen Murat eski sevgili olan Mehmet’in yanına gider ve ona dik dik bakar bunun üzerine Mehmet “ne bakıyorsun s**** açıkta bir şey mi var” der. Murat ise ” sensin salak ” der .
Yukarıdaki olayda faillerin ceza sorumluluğunu belirleyiniz.

Aysel Murat’ı azmettirmektedir. Hakaret suçunda azmettiren olarak ceza alır .

Mehmet ise Murat’ın ona bakmasına karşılık küfür etmektedir. Bu küfür hakaret suçu kapsamında değerlendirilir. Murat’ın Mehmet bakması haksız bir hareket olarak değerlendirilmez
Ayrıca Mehmet’in etmiş olduğu küfür neticesinde sinirlenip Murat’ın da küfür etmesi TCK 119 madde üçüncü fıkradan yararlanmasına engel oluşturmaz.

3) Zeynep ile arkadaşı anastasiya nın konuşmalarını ses kayıt cihazı ile kaydeden Ayşe konuşmaların farklı bir dilde olduğunu görünce ve bu dili bilmediğini anlayınca almış olduğu kaydı siler.
Ayşe’nin yapmış olduğu fiil bir suça vücut verir mi?

TCK 132 maddedeki haberleşmenin gizliliğini ihlal Sucu en az 2 kişi arasında olan konuşmanın araya araç sokmak suretiyle kayda alınması dinlenmesi ile oluşan bir suçtur mutlaka bir araç olmalıdır suçun ismi haberleşme dir haberleşme ise araya araç sokmak suretiyle gerçekleştirilen iletişim sürecine denmektedir.
Ayşe iki kişi arasındaki haberleşmeyi ses kaydını alarak haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu işlemiştir. Ancak bunu daha sonra silmiştir. Madde metninden anlaşıldığı üzre kaybedilmesi ile birlikte suç tamamlanmaktadır. Ayrıca kaydedilen seslerin anlaşılır olmasına gerek yoktur veya kişinin işitme engelinin olmasına gerek yoktur Sadece kaydetmek bu suça vücut vermektedir.

4) ünlü sanatçı Antrun eski sevgilisi Manour ile konuşmasını Antrun’ un telefonuna yapıştırdığı küçük bir kayıt cihazı ile dinleyen haber muhabiri bu konuşmayı ertesi gün gazetede birimci sayfaya bastırır. Ayrıca konuşmanın üstüne ” ne aşağılık insanlar var görmenizi istiyorum dikkatlice okuyun haberimi” yazar.
Gazetecinin yapmış olduğu bu eylem bir suça vücut verir mi?

Gazeteci kişi Araya bir alet sokarak 2 kişinin konuşmasını dinle dinlemek üzere haberleşmenin gizliliğini ihlal etmiş gazeteye basmak suretiyle ise inşa etmiştir bunu ki suç TCK anlamında iki ayrı suça vücut vermektedir yani gazeteci iki tane suç işlemiştir TCK 132 maddenin birinci ve 3. Fıkrası.
Ayrıca gazeteci bu suçları işlerken aynı zamanda bir de hakaret suçunu 2 kişiye karşı işlemiştir Ayrıca 2 kişiye karşı tek bir fiille hakaret suçu işlediğinden dolayı zincirleme suç hükümleri uygulanıp hakaret suçundan da sorumludur.
Bütün suç (hakaret) haberleşmenin içeriği ifşa edilirken olduğu için TCK 132/3 ile TCK 125 madde Fikri içtima yapılır.

5) Beyoğlu’nda özel bir villa yaptıran ünlü sanatçı X’in kenarları çevrili özel olarak bir çaba harcanmadan görünmeyecek şeklinde olan havuzuna ulaşabilmek için gazeteci a duvara merdiven dayayıp çıkar. Ne tesadüf ki Tam o sırada X havuza girmektedir . X, 10 dakika boyunca yüzdükten sonra havuzdan çıkıp üzerini değiştirip havluya sarılıp İçeri geçer. Bunların hepsini kayda alan gazeteci hemen bir kuruma giderek bu görüntüleri televizyonda yayınlatmak için anlaşmak ister. Gazeteci yola koyulmuşken X’ in özel güvenlik görevlisi duvara dayanmış olan merdiveni görür ve kamera kayıtlarına bakar orada gazetecinin yapmış olduğu fiilleri görür. Hemen Polise haber veren güvenlik görevlisi gazeteciyi Ğ TV kurumuna girmek üzere iken Yakalatır.

Gazetecinin yapmış olduğu Eylem TCK kapsamında değerlendirilebilir mi?

Evet değerlendirilebilir kişinin özel yaşamına girerek onun görüntülerini kaydı almak özel yaşamın gizliliği ihlal suçuna girmektedir ancak 1. Madde mi yoksa 2. Madde mi olduğu konusunda tartışma yapılabilmektedir bizce TCK 134/2 + TCK 35 olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

6) Samet’in en yakın arkadaşı Zehra bir gün Samet’i dükkanın da ziyaret eder sohbet ederlerken bir müşteri gelir ve sametten 10000 liralık alışveriş eder ve borcuna karşılık senet bırakır. Bunu gören Zehra, Samet’e cezaevinden yeni çıkan abilerine Samet’in tek kardeşi Ayşe’yi dövdüreceğini eğer seneti verirse böyle bir şey yapmayacağını söyler. Bunun üzerine kardeşine zarar gelmesini istemeyen Samet senedi Zehra’ya verir. Seni de olan Zehra abisinin yanına gidip durumu anlatır abisi ise senede bir 0 daha atmasını söyler. Daha fazla para isteyen Zehra senedin yanına bir sıfır daha atar.
Zehra’nın ceza sorumluluğu nedir?

Zehra senedi arkadaşı Samet ben onu tehdit ederek aldığı için senedin yağması suçunu işlemiştir bu TCK 148/2 maddeye girmektedir Ayrıca almış olduğu senedi üzerinde değişiklik yaparak resmi belgede sahtecilik suçunda işlemiş olmaktadır. 2 suçtan ceza verilmesi gerekmektedir.

 

seo
Ceza hukuku soruları

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı