Genel

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapmalı?

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapmalı?

kitap okuma
Bu yazımızda kitap okumak isteyen ama bir türlü başlayamayan, yada devam ettiremeyen kişilerin dertlerine derman olmaya çalışacağız. İnsanlar bir çok nedenden kitap okumak ister, ve kitap okumak insanların aslında hiç farketmemiş oldukları bir ihtiyacıdır. Kitap insanları farklı yerlere götürür ve onları geliştirir, düşüncelerini değiştirir, düşüncelerin oturmasını sağlar, daha fazla bilgi biriktirmelerine yardımcı olur, kültürlü olmalarını sağlar vb vb..Yararlarını sayacak olursak bu ayrı bir makale konusu olur ve bayağı uzun olur sanırsam 🙂 

Şimdi konumuza dönelim. Maddeler halinde gitmekte okumak açısından fayda olacağını düşünüyorum.

1)Sevdiğiniz bir kitaptan başlayın.

Bırakın kim ne kitap öneriyorsa önersin. Kim kaç sayfa okuyorsa okusun. Kim daha ağır kitap okuyorsa okusun. İnsan sevmediği bir kitapla işe başlarsa onun devamı gelmez. Biliyorum çoğumuz ilkokulda özet çıkartmamız için istenen kitaplarla tanışarak okumaya başladık. -Yani onun öncesi okula gitmeyen bir çocuk kitapla tanışmışsa zaten onun kitap okuma alışkanlığında bir sorun yoktur diyebilirim (aile baskısıyla başladıysa o ayrı tabi )- Ve bize tavsiye edilen kitaplar sözde bizim yaşımıza uygun kitaplardı tabi ki. Ancak çocuğun ilgi alanı o yaşlarda farklı şeylere yönelmiş olabiliyor. Örneğin,  1. sınıf okuyan bir çocuk tavşan ile kedinin hikayesini merak etmiyor ama arabaların diyaloğunu merak ediyor olabilir.

Siz bu çocuğa zorla tavşan ile kedinin hikayesini okutmaya çalışırsanız. Bu çocuk bir daha eline kitap almayacaktır. Alırsa da kitaba zarar verecektir. Kitaptan soğutmuşuz çünkü bir çocuğu.

Neyse bu kısa örneği geçecek olursak, siz kimsenin ne okuduğuna bakmadan kendi istediğiniz alana yönelin. Yaşınızın önemi yok siz 25 yaşında olup Harry Potter okuyabilirsiniz. (Harry Potter i örnek vermemin nedeni 12-15 yaş kitaplar arasında sayılmasındandır) Ama kitap hoşunuza gittiyse bunu okumalısınız. Tutupta lise çağına gelmiş. Bu zamana kadar okuduğu kitap bir elin parmaklarını geçmeyen ancak arkadaş çevresi Dostoyevski okuduğu için onunda bir Klasik alıp okuması çok zordur. Okur gibi görünmektense gerçekten okuyacağımız bir kitabı almamız bizi kitaplara 1 adım değil 10 adım yaklaştıracaktır. 

2)Sıkıldıysanız Yarıda Bırakın.

Herkes her eline aldığı kitabı bitirmek zorunda değil. Böyle bir şey insanın kendisine yaptığı en büyük kötülüklerden biridir. Eğer kitap sizi 10. sayfada -50. sayfada vb. sıkıyorsa , benim ne işim var bunla diyorsak kitabı derhal kaldırın. Ve başka bir kitaba şans verin.

 

3)Kalem ile canlandırmalar yapın.

Eline aldığınız kitaptaki karakterleri bir a4 kağıdına yazın. İsimleri eğer ingilizce isimlendirmeler varsa bunların ismi ve yanına cinsiyetini, kimin kiminle evli olduğunu, kimin kaç çocuğu olduğunu vb yazın. Çünkü bu sizin kitabı kafanızda bir algoritmaya dönüştürmenize , okurken sıkılmamanıza , ileriyi merak edip , sürüklenmenize neden olacaktır.

4)Dakikalı okuyun.

-Komşunun kızı bir oturmaya romanı bitiriyormuş.

-Şu çocuk var ya o bir oturmaya 4 saat kesintisiz okuyormuş.

Bu lafları aklınızdan çıkarın. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır diye bir söz var. Bunu aklınızda bulundurun .Siz kendinize 15 dk gibi kısa zamanlar belirleyin. Zaten alışkanlığınız arttıkça bu zamanın size yeterli gelmediğini 20 dk ye 30 dk ye çıktığını kendiniz fark edeceksiniz.

Ayrıca benim burada belirttiğim 15 dk yi siz yorumlayıp sayfa olarak değiştirmeyin. Yani bir oturmaya 10 sayfa yada 15 sayfa vb. gibi bur uygulamada bulunmayın. Çünkü sayfa sayısı sizin dikkatinizi dağıtır. Sürekli kaçıncı sayfadayım diye bakmanıza neden olabilir. E biz 15 dk okuyacaksak o zaman da gözümüz saatte olur o nasıl olacak? diyorsanız eğer güzel bir cevabım var:) Telefonunuzda dakika kurun 15 dk sonra telefonunuzun alarmı çalsın 🙂

 

seo
kitap okuma alışkanlığı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı