Ceza HukukuKamu Hukukusınavlar

Ceza Hukuku Özel Hükümler Final Soruları

Ceza Hukuku Özel Hükümler Final Soruları

Güncel ceza mevzuatına uygun soru ve cevaplar;

1) 10.000 lira alacaklı olan Ahmet avukatının yapmış olduğu usulsüzlükten dolayı davayı kaybetmiş ve kahvede arkadaşlarıyla otururken “bütün avukatlar yalancı” demiştir. Oğlu avukat olan ve bu konuşmayı duyan Ali ise “düzgün konuş sen böyle bir genelleme yapamazsın bir kişiden yamuk yedin diye herkesin suçlayamazsın” demiştir. Zaten sinirli olan ve bu sözleri de daha çok sinirlenen Ahmet ” defol git buradan şerefsiz “demiştir. Ali ise “şerefsiz” lafına sinirlenmiş “sensin şerefsiz ” demiştir.

Yukarıdaki olayda Ali ve Ahmet’in hangi fiilleri hangi suç kapsamına girmektedir?

Hakaret suçunun mağduru belirli veya belirlenebilir bir kişi olmalıdır Bu yüzden tüm avukatlar yalancıdır cümlesi hakaret suçunun oluşturmamaktadır Ahmet’in ilk fiili herhangi bir suça sebebiyet vermez.
Bu söz üzerine kendisine uyarıda bulunan Ali’ye karşı söylemiş olduğu şerefsiz lafı TCK anlamında hakaret suçuna vücut vermektedir Ali’nin hareketi haksız olmadığı için herhangi bir indirim sebebi de olmaz.
Ali’nin ise kendisine yapılmış olan hakaret suçuna karşılık olarak sensin şerefsiz demişsin karşılıklı hakaret kapsamında değerlendirilebilir. Hakaret suçunu işleyen Ali haksız bir fiile tepki olarak işlediği için ceza vermekten vazgeçilebilir veya cezası indirilebilir.(tck 129/1)

2) Eski sevgilisine gıcık olan Aysel yeni sevgilisi Murat’a eski sevgilisinin ona sürekli baktığını ona bir küfrederse doğruyu yapmış olacağını söyler. Mehmetin bakışına sinirlenen Murat eski sevgili olan Mehmet’in yanına gider ve ona dik dik bakar bunun üzerine Mehmet “ne bakıyorsun s** açıkta bir şey mi var” der. Murat ise ” sensin salak ” der .
Yukarıdaki olayda faillerin ceza sorumluluğunu belirleyiniz.

Aysel Murat’ı azmettirmektedir. Hakaret suçunda azmettiren olarak ceza alır .

Mehmet ise Murat’ın ona bakmasına karşılık küfür etmektedir. Bu küfür hakaret suçu kapsamında değerlendirilir. Murat’ın Mehmet bakması haksız bir hareket olarak değerlendirilmez
Ayrıca Mehmet’in etmiş olduğu küfür neticesinde sinirlenip Murat’ın da küfür etmesi TCK 119 madde üçüncü fıkradan yararlanmasına engel oluşturmaz.

3) Zeynep ile arkadaşı anastasiya nın konuşmalarını ses kayıt cihazı ile kaydeden Ayşe konuşmaların farklı bir dilde olduğunu görünce ve bu dili bilmediğini anlayınca almış olduğu kaydı siler.
Ayşe’nin yapmış olduğu fiil bir suça vücut verir mi?

TCK 132 maddedeki haberleşmenin gizliliğini ihlal Sucu en az 2 kişi arasında olan konuşmanın araya araç sokmak suretiyle kayda alınması dinlenmesi ile oluşan bir suçtur mutlaka bir araç olmalıdır suçun ismi haberleşme dir haberleşme ise araya araç sokmak suretiyle gerçekleştirilen iletişim sürecine denmektedir.
Ayşe iki kişi arasındaki haberleşmeyi ses kaydını alarak haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu işlemiştir. Ancak bunu daha sonra silmiştir. Madde metninden anlaşıldığı üzre kaybedilmesi ile birlikte suç tamamlanmaktadır. Ayrıca kaydedilen seslerin anlaşılır olmasına gerek yoktur veya kişinin işitme engelinin olmasına gerek yoktur Sadece kaydetmek bu suça vücut vermektedir.

4) Ünlü sanatçı Antrun eski sevgilisi Manour ile konuşmasını Antrun’ un telefonuna yapıştırdığı küçük bir kayıt cihazı ile dinleyen haber muhabiri bu konuşmayı ertesi gün gazetede birimci sayfaya bastırır. Ayrıca konuşmanın üstüne ” ne aşağılık insanlar var görmenizi istiyorum dikkatlice okuyun haberimi” yazar.
Gazetecinin yapmış olduğu bu eylem bir suça vücut verir mi?

Gazeteci kişi Araya bir alet sokarak 2 kişinin konuşmasını dinle dinlemek üzere haberleşmenin gizliliğini ihlal etmiş gazeteye basmak suretiyle ise inşa etmiştir bunu ki suç TCK anlamında iki ayrı suça vücut vermektedir yani gazeteci iki tane suç işlemiştir TCK 132 maddenin birinci ve 3. Fıkrası.
Ayrıca gazeteci bu suçları işlerken aynı zamanda bir de hakaret suçunu 2 kişiye karşı işlemiştir.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı