Genelİcra İflas HukukuÖzel Hukuk

İcra Takibi Nasıl Yapılır?|Genel Haciz Yoluyla İcra

İcra Takibi Nasıl Başlatılır?| Genel Haciz Yoluyla İcra

 

İcra Takibi Nasıl Yapılır?

İcra Takibi Nasıl Yapılır?

İcra Takibi (Genel Olarak)

İcra takibi alacaklının alacağını tahsil edebilmek için devletin cebri icra yetkisini kullanarak başvuracağı bir hukuk yoludur. İcra takibi tüm Türkiye çapında, adliyelerin teşkilatlandığı il ve ilçelerde mevcut bulunan icra müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştirilir. İcra Müdürlüklerinde 1 icra müdürü ile iş yoğunluğuna göre yeterli miktarda icra müdür yardımcısı ve katip memurlar bulunur.

İcra takibi bir tane değildir . Birçok icra takip çeşidi vardır. Bunlar;Kanunda ilamsız icra takibi, kambiyo senetlerine mahsus icra takibi, ilamlı icra takibi … Biz burada ilamsız icra takibini göreceğiz.

Avukat Tutmak(Avukat ile temsil edilmek) Zorunlu Mudur?

(Tutmak doğru bir terim değildir . Temsil etmek veya avukata vekalet veriyorum demek daha doğru olacaktır.)

İcra takibi başlatabilmeniz için avukat tutmanız şart değildir, kendiniz de icra takibine ilişkin işlemleri takip edebilirsiniz. Ancak icra takibi hukukun son derece teknik bir alanıdır. İcra hukukuna ve takibe ilişkin süreçler uzmanlık gerektirir. Yapacağınız hata ve kaçıracağınız süreler hak kayıplarına(maddi manevi) uğramanıza sebep olabilir. Bu nedenle alacağınızın tahsili için bir avukat ile anlaşma yapmanız her zaman için sizin yararınıza olacaktır.

İcra Takibinin Aşamaları Nelerdir?

Genel olarak ifade etmek gerekirse icra takibi alacaklının icra müdürlüğüne vereceği takip talebi ile başlar. Devamında ödeme emri borçluya tebliğ edilir, tebliğden itibaren belirli bir sürenin itiraz olmaksızın tamamlanması haline takip kesinleşir ve haciz aşaması başlar. Haciz aşamasında borçlunun hak ve alacakları ile mal varlığı değerlerinin haczi gerçekleştirilerek satış aşamasına geçilir. Satış aşamasında haczedilen malvarlığı değerlerinin satışından elde edilecek gelirle alacaklının alacağı karşılanır.

Bir Sonraki yazımda Bir takip başlatmak istiyorsanız gerekli olan evrakın ne olduğunu paylaşacağım. Bu evrak sayesinde İlamsız icra takibi başlatabilirsiniz.

Diğer yazımı sayfamda İlamsız İcra Takibi Örneği olarak bulabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN 🙂

Düşüncelerinizi yorumlarda belirtirseniz beni çok mutlu edersiniz.

seo
icra

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı