Kamu HukukuUluslararası Hukuk

Uçakta Doğan Bebeğin Vatandaşlığı Ne Olur?

Uçakta doğan bebek

Uçakta Doğan Bebeğin Vatandaşlığı Ne Olur?

Uçakta Doğan Bebeğin Vatandaşlığı Ne Olur?

Bu yazımda sizlere ne tür şehir efsanelerinin olduğunu açıklayacağım . İyi okumalar…

Başlıktaki sorunun cevabı: Uçağın bayrağının ülkesidir. (detay aşağıda)

Kimler Uçabilir?

Türk Hava Yollarının yayımlamış olduğu bir bilgilendirme formundan yola çıkarak;

Tek Bebeğe Hamilelik ve birden fazla bebeğe hamilelik olarak 2 li bir ayrım yaparak başlayalım. Eğer tek bebeğe hamile iseniz ve 27. haftanız dolmadıysa uçağa binmenizde bir sakınca yok. Birden fazla bebeğe hamileyseniz de 27. hafta dolmadıysa uçabilirsiniz. Eğer 28-31. haftalar içindeyseniz doktorunuzdan rapor alarak uçabilirsiniz. Hem tek bebek hem daha fazla bebek için geçerli bir durum.32 ve 35. haftalar arasında eğer tek bebek ise doktor raporu ile uçabilirsiniz. Birden fazla bebek ise uçamazsınız. 36. hafta ve sonrasında uçamazsınız.

Bu tedbirlere rağmen doğum gerçekleşmişse..?

Oldu ya erken doğum yaptınız. O zaman bu çocuk nerede doğmuş sayılacak? Bizim ülkemiz vatandaşlığın kazanılmasında kan bağını esas almaktadır. Eğer kan bağı var ise çocuk anne veya babasının vatandaşlığını kazanacaktır veya her ikisinin vatandaşlığını kazanacaktır. Eğer kan bağı esası yoksa toprak esası geçerlidir. Toprak ise Türkiye’nin hava-kara-deniz alanlarının tümünü kapsamaktadır. Bu halde bir sorun yoktur. Ancak uçakta yapılan doğum ne kabul edilecektir?

Ülkemizde milletlerarası hukuk açısından bu soruya bir yanıt getirilmiştir. Seyahat ederken yapılan doğumlarda bayrak esası geçerlidir. Binilen uçak hangi ülkenin ise o devletin vatandaşlığı kabul edilecektir.

Örnek vermek gerekirse, Almanya’dan Fransa’ya uçakla gidecek bir hamile bayan Türk Hava Yollarının uçağını kullanmış ve uçakta doğum yapmışsa çocuk Türk Vatandaşlığını kazanacaktır.

Gelelim Şehir Efsanelerine….

Uçakta doğan çocuk hiçbir zaman bedava uçmaz..

Uçakta doğan çocuğa dünya vatandaşlığı verilmez. Dünya vatandaşlığı diye bir şey zaten yoktur..

Uçakta doğan çocuğun tüm ülkelere vizesiz girebilmesi gibi bir şey yoktur..

Uçakta doğan çocuğun eğitim vb . masraflarını uçak şirketi karşılamaz..

Zaten düşündüğümüzde bunlar doğru olsaydı Eşitlik ilkesi nerede kalırdı? Uçakta doğmayanların suçu neydi ? Değil mi 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Merhaba sitemizin tek gelir kaynağı reklamlar sunucu ve alan adı ücretlerini çıkarabilmek için reklamlara ihtiyacımız var lütfen kullanıyorsan adblocker vb programları kapatır mısın ? Kullanmıyorsan verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz.reklamdestekHukuk makaleleri , hukuk testleri , hukuk fakültesi hakkında bilgiler , sınav rehberliği ve bir çok makale bulunan sitemiz masraflarını kendi çıkarması gerekiyor bu sebeple reklamlar aracılığı gelir toplamaya çalışıyorum.Kesinlikle sizi rahatsız edecek hiçbir reklam bulunmamaktadır.Reklam engelleyicinizi kapatmayı sitenin iyiliği için unutmayın.Emeğe saygı teşekkürler.