GenelHukukMakalelerMedeni Usul HukukuÖzel HukukYargıtay Kararları

WhatsApp Yazışmaları Delil Olabilir Mi?

WhatsApp Yazışmaları Delil Olabilir Mi?

Hızla gelişen teknoloji ile hayatımıza giren mobil iletişim araçlarından biri de whatsapp adlı uygulamadır. En önde olan mobil iletişim araçlarından biri olması nedeniyle birçok konuşma whatsapp üzerinden yapılmaktadır. Haliyle uyuşmazlık olduğundan ilk önce whatsapp konuşmaları veya whatsapp üzerinden yollanan ses kayıtları, görüntüler, videolar akla gelmektedir.

Türk hukukunda delil ; İnsanı aradığı gerçeğe ulaştırabilecek iz olarak tanımlanmaktadır. Ancak Türk hukukunda delilin çok önemli bir niteliği vardır ki sürekli ihlal edilmekte göz önüne konulmamaktadır. Bu şey, DELİLİN HUKUKA UYGUN OLMASI dır.

Bu hukuka uygunluktan sonra dikkat edilmesi gereken şey whatsapp ın kayıtlarına Türk makamlarının ulaşıp ulaşamadığıdır. Whatsapp internetten aldığım bilgiye göre Biran Acton ve Jan Koum tarafından  ABD‘de,  Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Dolayısıyla Türk yapımı değildir. Bu şirket ise Türkiye’ye konuşma kayıtlarını vb. vermeyi kabul etmemiştir. Yani düşünecek olursak bir Türk yargı makamının bir kişinin telefonundaki whatsapp kayıtlarını telefonda yüklü olmadan vb. incelemesi mümkün değildir. Gsm kayıtları istenebilmektedir ve mahkeme tarafından incelenebilmektedir. Ancak whatsapp kayıtlarına ulaşamadığımızdan ötürü delil olarak ele alıp incelememiz dediğim gibi kişinin izni olmadan ve açıkça vermedikçe mümkün gözükmemektedir.

Hukuka uygun olmaya geri dönersek, hukuk yargısı bir delili değerlendirebilmek için hukuka uygun yollarla elde edilmiş ve hukuka uygun olmasını aramıştır. Nedir bu hukuka uygun yollar diye sorarsanız. Bir kişinin telefonunu gizlice alıp veya telefon görüntülerini izinsiz çekmeniz o kişinin hukuk alanına , özgürlük alanına müdahale ve suç teşkil edeceği için hukuka uygun bir yoldan elde edilmiş delil sayılmayacaktır. Bu nedenle bu deliliniz değerlendirilmeye alınmayacak hatta suç için ceza alacaksınızdır.

Örnek Yargıtay Kararı:

“…Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımların, ancak hesabın sahibi veya aynı paylaşım ortamında (facebook/whatsapp) bulunan kişilerce delil olarak kullanımının mümkün olduğu düşünülebilecektir.Diğer bir anlatımla,sahte profil oluşturup paylaşımlarda bulunmak veya kişi profillerinde hesap sahibinin bilgisi, muvafakatı ve izni olmaksızın yapılan paylaşımların delil olarak sunulması halinde, bunların 6100 Sayılı HMK’ nın 189/2. maddesi kapsamında hukuka aykırı delil kabul edilmesi gerekir.Hal böyle olunca, mahkemece; davacı nafaka yükümlüsü tarafından sunulan delillerin bir bölümünün hukuka aykırı olarak elde edilmiş olduğu, diğer delillerin ise hukuka aykırı bir şekilde yaratılmış olduğu gözetilerek, dosya kapsamındaki diğer delillerle de ispat edilemeyen nafakanın kaldırılması davasının reddine karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile davanın kabulüne karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırıdır…” (Yargıtay 3. Hukuk Dairesi E. 2016/14742, K. 2017/2577)

Aklıma gelmişken belirteyim. Eğer sizin telefonunuzda bir konuşma varsa ve bu konuşmada bir taraf siz iseniz bu konuşmayı mahkemeye sunmanızda bir sakınca yoktur. Telefon sizin, konuşma sizin kimsenin özel hayatı ihlal olmamaktadır.

seo
konuşmalar delil olur mu

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı