GenelMakaleler

Korona-Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

KORONA VİRÜSÜ

Korona-Corona Virüsü Nedir?|Nasıl bulaşır?

Koronavirüs-Coronavirüs

Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülen Covid-19 olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Coronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden ortaya çıktı başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede yayılmaya başladı. Kaynaklara göre 400’den fazla koronavirüs bulunuyor ve bunların içinden sadece 4’ü insanlarda hastalığa yol açıyor.

Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen Koronavirüs 2020 de çok ağır şekilde ortaya çıktığı gözlemlenmektedir.

Coronavirüs, hayvanlardan insanlara sıçrama yapan virüslerdendir.

 

SORU-CEVAP

 

Nasıl insandan diğer insana geçiyor?

Bu virüs insanlara geçtiği zaman mutasyona uğrar ve insanlar arasında yayılabilir.

Virüs nasıl öldürüyor?

Virüsü taşımak sadece ölmek için yeterli değil. Virüsün yapmış olduğu bir hastalık (Covid-19 hastalığı) ölüme neden olmaktadır. Virüsü taşıyan insanında bu hastalığa yakalanmaması elde değil.

Coronavirüs belirtileri nelerdir?

Kuru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık.

Coronavirüste riskli kişiler kimlerdir?

Özellikle yaşlılarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalıkları olanlarda, akciğer hastalıkları bulunanlarda bu tablo daha da ağır seyrediyor.

Coronavirüs bulaşıcı mı?

Evet, bulaşıcıdır.

Coronavirüs kaç günde etkisini gösterir?

Virüsün geçişini takiben 5-14 gün içinde öksürük ve ateş gibi genel grip şikayetleri ortaya çıkar.

Coronavirüsten korunma yolları nelerdir?

Grip gibi bulaşıcı bir hastalık olmasından ötürü, kişilerin el hijyenine dikkat etmeleri gerekir. Eller mutlaka gün içinde sık sık yıkanmalıdır. Toplu taşımalarda dışarıda ellerimizin değeceği yerler mutlaka silinmeli veya dezenfekte edilmeden dokunulmamalıdır.

Temizliği yaparak dokunmuş olsak bile hassas organlarımız olan göze ağza yinede eve geçene kadar ve iyice elleri yıkayana kadar dokunmamak iyi olacaktır.

Kalabalık ortamlardan uzak durmak virüsten bir nebze bizi koruyacaktır.

Korona

seo
coronavirüs

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı