Genel

Korona Virüsünde Çalışan Hakları

Korona Virüsünde Çalışan Hakları

Korona Virüsünde Çalışan Hakları

Karantinaya alınmamız gerekiyorsa ne olacak?

Kişi karantina nedeniyle işe gidemeyeceğinden, kişinin ücretli izinli veya ücretsiz izinli sayılması gündeme geliyor. Ücretsiz izin uygulamasında her iki tarafın da onayı gerekeceğinden uygulamada sıkıntılar oluşacaktır.Bu nedenle İş Kanunu 24/III maddesi uyarınca, çalışanın zorlayıcı sebeple işe gidememesi söz konusu olabilecektir ki bu durumda bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenecektir.

Çalışanlar iş seyahatlerine, toplantılara katılmaktan kaçınabilirler mi? 

Genel olarak çalışanın işverene karşı iş görme yükümlülüğü bulunmaktadır. İş seyahatleri ve iş toplantılarının, (örneğin hasta ülke katılımcılarının bulunması nedeniyle) yüksek risk içermesi veya güvenli olmadığı kabul edilen yerlerde (örneğin uçuş yasağı gelen bir ülkede) gerçekleşecek olması durumunda çalışan katılmayı reddedebilir.

Çalışanlar işe gitmekten kaçınabilirler mi? 

Çalışanın işe gitmekten kaçınabilmesi için ciddi ve yakın tehlikenin mevcudiyeti gerekir. Örneğin iş arkadaşınızın korona olduğunu veya yüksek ihtimalle olduğunu bilmek sizin için işe gitmeme nedeni olabilir. Sağlığınız işten daha önemlidir. Ayrıca bu haller varken işe gitmeniz yaşam hakkınızın ihlaline de neden olabilir.

İşveren, mevcut somut veri bulunmaması ancak şüpheli durum bulunması halinde çalışanların yıllık ücretli izne, ücretsiz izne veya idari izne gönderebilir mi? 

Yıllık iznin kullanım süresini belirlemek işverenin insiyatifinde olduğundan işveren çalışanlarını yıllık izine gönderebilir. Ücretsiz yıllık izin ise tarafların karşılıklı mutabakatına bağlı olduğundan tek taraflı uygulama olanağı bulunmamaktadır. İdari izin ise işverenin inisiyatifine bağlı olup, yıllık izinden mahsup edilemeyeceği gibi ücret ödemesi yapılması gerekir.

İşyerinde faaliyetin belirli bir süre durdurulması ve sonrasında telafisi mümkün müdür? 

İşyerinin zorunlu nedenlerle, faaliyetin geçici olarak durdurulması veya tamamen tatil edilmesi sebebiyle İş Kanunu’nun 64. maddesi uyarınca, iki ay içinde çalışılmayan süreler telafi edilmek üzere, telafi çalışması gerçekleştirilebilir.

Uzaktan çalışma olasılığı bu süreçte nasıl değerlendirilebilir? 

İş Kanunu 14. maddesi uyarınca, çalışan iş görme borcunu teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında ya da evinde de yerine getirebilir. Ancak işin niteliği uzaktan çalışmayı mümkün kılmalıdır. Bir kuryenin evde çalışması veya taksicinin evde çalışması düşünülemez.

Uzaktan çalışma halinde ücret değişir mi?

Uzaktan çalışma durumunda işçi işini gereği gibi yerine getirebiliyorsa ücrette herhangi bir değişim olmaz. Aynı ücreti almaya devam eder.

 

Şuanda önceliğimiz virüsün yayılmasını önlemek ve var olan vakaları tespit etmek olduğu için bu konuda düzenlemelerin biraz geç gelmesi olasıdır. Korona virüsü nedeniyle işçilerin izinli sayılmaları, işçilerin virüs nedeniyle işten çıkarılmalarının yasaklanması gibi düzenlemelerin gelip gelmeyeceği önümüzdeki günler açıklanacaktır.

seo
coronavirüs

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı