Ceza Hukukuders notuHukukMakaleler

Kimlik Bulundurmamak Suç Mu?

Kimlik taşımamak suç değil!

Kimlik Bulundurmamak Suç Mu?

Son zamanlarda türeyen bu korona virüsü nedeniyle de akılları kurcalayan bir soruya cevap arıyoruz. Korona virüsünü önlemek amacıyla alınan kararlardan biri de 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkmalarının yasaklanması olmuştu. Bu nedenle riskli yaş grubu sürekli kimlik bildirmeye zorunlu tutulmakta .

Kimlik taşımamak suç mu? Sokakta yürürken size kimlik sorulduğunda vermek zorunda mısınız? Kimliğiniz yoksa ne olacak? Bu tarz soruların cevabını sizde merak ediyorsanız yazımı okuyunuz.

Türk Ceza Kanunu 26 Eylül 2004 tarihinde kabul edilen ve 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanun incelendiğinde hırsızlık suçundan tutun, güveni kötüye kullanma suçu, uyuşturucudan tutun çevreyi kirletme suçunu dahi düzenleyen bir kanundur.345 maddeden oluşan yeni TCK mızda Kimliği bulundurmama suçu düzenlenmemiştir. Bu nedenle kimliği yanında bulundurmamak suç değildir.

Peki bize neden ceza kesiliyor? Diye sorarsanız….

Kabahatler kanunu diyebiliriz. Kabahatler kanunu 40. maddesine göre ,
(1) Görevle bağlantılı olarak sorulması halinde kamu görevlisine kimliği veya adresiyle ilgili bilgi vermekten kaçınan veya gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiye, bu görevli tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.
(2) Açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal Cumhuriyet savcısı haberdar edilir. Bu kişi, kimliği açık bir şekilde anlaşılıncaya kadar gözaltına alınır ve gerekirse tutuklanır. Gözaltına ve tutuklamaya karar verme yetkisi ve usulü bakımından Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uygulanır.
(3) Kişinin kimliğinin belirlenmesi durumunda, bu nedenle gözaltına alınma veya tutuklanma
haline derhal son verilir.

Kamu görevlisi olanlar(polis vb.) bize kimlik sorduğunda göreviyle bağlantılı olması aranacaktır. Eğer görevi ile bağlantılı ise (ki genelde bağlantılı olacak bir durum vardır.) siz kimliğinizi göstermek zorundasınız.

Türk ceza kanununun size yüklememiş olduğu bir yükümlülüğü kabahatler kanunu bildirmek zorundasınız diyerek dolaylı olarak bizi taşımamız konusunda zorlamaktadır.. Bu nedenle suç olmamakla birlikte bir yaptırımı olduğunu anlayabiliriz.

Türk ceza kanununda düzenlenmeyip Kabahatler kanununda düzenlenmesinin bize faydası sicilimize işlemeyecek bir idari ceza olmasıdır. Kişi 24 saat tutulmak zorunda kalsa bile sicil temiz olacaktır. Bu bir suç değildir sadece KABAHATTİR.KİMLİK SORMAK?

kolluk kuvvetlerinin kimlik sorabilmeleri için belirli durumların oluşması gerekmektedir.

  • Bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek,
  • Suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek,
  • Hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek,
  • Kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya mal varlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek,

amacıyla durdurabilir. Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için polisin tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime dayanan makul bir sebebin bulunması gerekir. Süreklilik arz edecek, fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamaz.

seo
kimlik

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı