GenelHukukMakalelersınavlar

Hukuk isteyenlere tavsiyeler

Hukuk için ...

Hukuk isteyenlere tavsiyeler

Hukuk okumak

Merhaba arkadaşlar , hepiniz zorlu bir süreçten geçip tyt-ayt sınavlarını atlattınız. Peki ya gelen puanlara göre yerleşeceğiniz yerler seçildi mi? Şuanda tamda bunu düşündüğünüzün farkındayım. Bunu düşünen arkadaşlar arasında Hukuk yazmak isteyenler elbette vardır. Şimdi sizlerin aklındaki sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Puanım istediğim fakülteye yetmiyor , mezuna mı kalayım?

Bu soruyu sürekli duymaktayım. Bu nedenle bununla başladım. Arkadaşlar hukuk dediğimiz fakülte kendini geliştirmekten geçiyor. Almış olduğunuz puan hayalinizdeki hukuk fakültesine yetmiyorsa ve ne yapacağım diye düşünüyorsanız, tutan bir hukuk fakültesini yazın. Mezuna kalmak size kalmış ama bunun nedenlerini oturup bir düşünün. Neden mezuna kaldım? Neden ben diğer hukuk fakültesini istiyorum? gibi sorular sorun kendinize . Gerçekten sağlam gerekçeniz yoksa puanınızın tuttuğu bir hukuk fakültesini tercih edin. Kimse sizin İstanbuldan mı yoksa Ankaradan mı yoksa Şanlıurfadan mı mezun olduğunuza bakmıyor. Bakılan tek yer ganonuz oluyor. Gano ise sizin çalışmanıza bağlı artıp azalacak bir puan sistemidir.

Hakim olmak için hangi fakülteyi yazmalıyım?

Buda çok sorulan soruların arasında popüler oldu artık:) Hakim – savcı – kaymakam – vali. Ne olmak isterseniz. Okuduğunuz hukuk fakültesinin hiçbir önemi bulunmamakta. Hakim – savcı – kaymakam – vali gibi meslekler zaten kendi sınavını yapıp almaktalar. Yani hakim olmak isteyen bir öğrenci hakimlik sınavına girecek. Bu ise sizin ne okuduğunuz haricinde hangi okulu okuduğunuzu araştırmaz. Yani açık konuşmak gerekirse hukuk fakültesinden mezun iseniz A hukukta olsa B hukukta olsa farketmiyor. Sadece hukuk olsun yeter. Başarı anlamında soruyorsanız, ben Ankara hukukta okuyan arkadaşlarımdan birçok derse üniversite önünde yapılan eylemlerden korkarak gitmediklerini, çoğu derslerinin boş geçtiğini (bunları 3 yıl önce söylediler) öğrendim. Peki buradan çıkan öğrenci başarısız mı? -Tabi ki de değil. Hukuk dediğimiz alan tamamiyle öğrenci çalışması, öğrenci disiplinine bağlı bir alandır arkadaşlar. Tüm fakültelerde okutulan kitaplar aşağı yukarı aynıdır. Soruların zorlukların aşağı yukarı aynıdır. Sadece Ankara’da prof çokken, Samsun’ da 2 prof vardır. Peki Ankara’da acaba bu prof hocalar her dersine kendi mi giriyor sizce ? Bir düşünelim 🙂

Hakim olmak için gano önemli mi?

Gano dediğimiz şeyi halk diliyle tabir etmek gerekirse sizin 4 yıl boyunca okulda vermiş olduğunuz derslerin başarılarının toplamıdır. Şuanda tüm okullarda neredeyse 4 lük sistem uygulanmakta. Hakim olmak için ise yukarıda belirttiğim parağraftaki gibi hakimlik sınavına girmek gerekiyor. Bu sınavda hesaplanan not için gano aranmamaktadır. Yani yaptığınız gano hakim olmak için önemli değildir. Sınavda başarılı olmanız ve mülakatı geçmeniz gerekmektedir.

Avukat olmak için hangi hukuk fakültesinde okumalıyım?

Hakimlik gibi bu soruda çok gelmekte. Cevap verelim. Avukat olmak için bir hukuk fakültesinden mezun olmak ve 1 yıllık avukatlık stajını yapmış olmak gerekmektedir. Bu staj bitince 30 yıllık avukatla aranızda deneyim haricinde hiçbir fark bulunmamaktadır. Ancak siz özel bir şirkette avukatlık yapmak istiyorsanız, şirketler legal olmayarak sizlerin okuduğu hukuk fakültesine ve ganonuza bakmakta. Yani alınmanız biraz da keyiflerine kalmakta. Gano ve fakültenin isminden öte daha önemli bir konu bulunmakta. Özel şirketler avukat alırken avukatın artık kaç dil bildiğini öğrenmek istemekteler. Bu nedenle kendiniz bir büro açmayacaksanız, bir şirkete girmek istiyorum plazada çalışmak istiyorum gibi hayalleriniz varsa dil öğrenmeniz gerekmektedir.

Hukuk fakültelerinde devam zorunluluğu var mı?

Hukuk fakültelerinde devam zorunluluğu yoktur. Yani bu ne demek oluyor? Kayseri de hukuk fakültesini kazanan bir kişi İstanbul’ da oturuyorsa okula gitmesine gerek yok. Sınavlara gitmesi yeterli. Ancak hukuk fakültesinde bazı hocalar devam gibi şart arıyorlar. Yani gelmezseniz sizi geçirmem diyeni de gördüm lakin buna bağlı olarak dersten kalana hiç rastlamadım. Şayet benim okuduğum okulda Mersin’de memur olan sadece sınava girmeye gelen kişi şuanda mezun.

Hukuk fakültesinin puanlarını neler belirliyor?

Hukuk fakültelerinin puanları talebe göre değişmektedir. A hukuk fakültesini yazan olmazsa mecbur bu fakültenin puanı aşağıya çekilecektir. ( Bunu, tüm hukuk isteyen öğrencilerin 20k da olsa bile ilk sıraya Ankara Hukuk yazdığına emin olduğumu söyleyerek kanıtlayabilirim:) Haliyle puanı yüksek )

Hukuk için hangi ders; Tıklayın.

Hukuk için kaç net; Tıklayın.

Dershanesiz hukuk için ; Tıklayın.

Bu sorular haricinde merak ettiğiniz soruları aşağıya yorum kısmına belirtirseniz cevaplanacaktır 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı