DünyaGenelHukukKamu PersoneliMakaleler

Avukatlık Stajı Nasıl Başlatılır?

AVUKATLIK STAJI

Avukatlık Stajı Nasıl Başlatılır?

AVUKATLIK STAJI NASIL BAŞLATILIR?

İlk önce bulunduğunuz ilin ismini google’a yazıp baroyuda yazıyorsunuz.(örnek Ankara Barosu) İlk gelen siteye (yüksek ihtimalle resmi sitedir) tıklıyoruz ve sayfada mutlaka arama çubuğunu bulup ona stajyer avukat- avukatlık stajı-staj için istenen belgeler vs. bir içerik yazıyorsunuz. Gelen sayfada önünüze 15-20 bent halinde istenenler çıkacaktır. Bunların bir çoğunu az çok biliyorsunuz.

Geçici mezuniyet belgesi olur mu?

Bu belge diplomanız çıkmadığı durumlarda verilen bir belgedir. Kural olarak okulunuzdan alabilirsiniz. Ancak siz okuduğunuz okul ile yaşadığınız şehir farklı olması durumunda sıkıntıyla baş başasınız demektir. Bu durumda ilk önce baroyu aramanız gerekir. Staj yapmak istediğiniz baroyu arayıp, geçici mezun belgesini e-devlet çıktığı olarak kabul edip etmediklerini öğrenmeniz gerekir. Kabul ettikleri takdirde e devletten belgeyi çıkartıp götürürsünüz. Ancak etmedikleri takdirde noter onaylı geçici mezun belgesini kabul edip etmediklerini sorun buna göre noterden onaylatıp baroya teslim edebilirsiniz. Hiç birini kabul etmiyor illa diplomanın aslını istiyoruz diyorlarsa geçmiş olsun. Diplomanızın çıkmasını bekleyeceksiniz ancak bu dönemde özellikle covid-19 süreci boyunca barolar bu tarz şeylerde çok sıkı davranmamakta.

Nüfus cüzdanı örneği-adli sicil kaydı-ikametgah-ssk emekli sandığına kaydına olmadığına dair belge gibi belgeler yine e-devlet çıktısı olarak bir çok baro kabul etmektedir. Ancak yinede baronuzu önceden arayarak ”tüm belgeleri e-devlet çıktısı olarak kabul ediyor musunuz?” gibi bir soru sormanızı tavsiye ederim.

Gelelim sağlık raporuna…

Sağlık raporu , ehliyet alırken aile hekimlerimizden aldığımız rapor değil. Bunu bir kere bilelim. Bu raporu aile hekiminizden alabileceğiniz gibi bazı aile hekimlerinin bunu vermemesi durumunda bir devlet hastanesinden dahiliye bölümünden randevu alarakta bu raporu almanız mümkün. Ancak aile hekiminize ilk başvurmanızı öneririm. Çünkü aile hekimi genellikle sırtınızı ve gögsünüzü dinleyerek bir raporu 2 sn içinde vermekteyken, dahiliye de sizden kan ve idrar tahlili de istenmekte ve bir kaç gün süreç uzamaktadır. Bu aldınız rapor yeterli DEĞİL! Bunun yanında bir de akli melekeleriniz uygun olduğuna dair bir rapor almanız gerekir. Bunun için şehrinizde bulunan Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesini aramanız ve bu isteğinizi dile getirmeniz gerekir. Onlar size geleceğiniz günü belirteceklerdir. Yüksek ihtimalle artmamışsa bu rapor için 50 tl gibi bir ücret ödeyeceksiniz. 2 tane doktora görünüyorsunuz biri psikolog diğeri psikiyatri. Bu doktorlar size bir kaç soru soruyorlar ve raporunuz tamam!

Fotoğraf konusunda birşey demeye gerek yok sanırım. Ancak dikkat etmeniz gereken şey fotoğrafın avukatlık stajına girişte biyometrik olması sonrasında ise 6*9 gibi bir boyut isteniyor olması.. Fotoğraf çekinmeden önce mutlaka staj yapacağınız baronun sitesinden fotoğraf boyutuna bakın!

Beyan kağıdı- bildiri kağıdı- dilekçe-takdimname gibi belgeleri ise çıktı almanız ve doldurmanız yeterlidir. Bu durumda sizi zorlayacak şey avukat imzaları…

Herhangi bir avukat tarafından atılacak bir kaç imzaya ihtiyacınız var. Avukatın sizi tanıyor olması vb. gerekmiyor. Zaten genellikle bu işlemler formaliteden öteye gidemiyor. Bazı barolar avukat bulamayan yeni mezunlar için kolaylık sağlamakta ve baroya geldiğinizde burada 2 avukat bulup imzalatabilirsiniz demekte.

Parasal konulara gelelim…

İlk önce yatırmamız gereken bir vergi var. Bu vergi şuanda 91.70 kuruş. Bunu internetten yatırmanız da pek mümkün değil. Vergi dairesinin yolunu tutuyorsunuz… Vergi dairesinden sıra alıyorsunuz ve sıra size gelince ”avukatlık staj başlangıcı için para yatıracaktım” diyorsunuz. Veznedeki beyefendi-hanımefendi size kaç tl yatıracağınızı soracak sizde tamı tamına 91.70 kuruş diyorsunuz ve makbuzunuzu da diğer evrakların içine koyuyorsunuz. Aman dikkat! Makbuz istenmekte.

Gelelim diğer bir para mevzusuna..

Bu konu her baroda aşırı bir uçurum olarak değişmekte. Giriş keseneği-kimlik parası gibi adlar altında sizden (yeni mezun olmuş öğrenciden) kendi belirlemiş oldukları miktari istemekteler. Ancak bu miktar dediğim gibi her baroda yok. Bizzat araştırdım Giresun barosu böyle bir ücret talep etmezken, Çankırı barosu 256 tl(yanılmıyorum amarım ama 250 küsürdü eminim) , İzmir barosu 1100 tl, Samsun barosu 770 tl, İstanbul barosu ise kimlik adına ödeme alarak 20 tl gibi ufak bir miktar istemekte…

Yine bu miktarı da ödemeniz için size bir banka hesabı veriliyor. İsterseniz atm den isterseniz internetten isterseniz bankanın kendisinden ödeyin makbuz vermek zorundasınız.

Tüm belgeleriniz hazır artık. Baroya gidip belgelerinizi veriyorsunuz.

Baro sizi 3 haftalık bazende değişerek 1 ay sonra gibi sizi arayacaktır. İlk durağınız Cumhuriyet Savcısının yanında 15 gün staj ile başlayacaktır...

seo
avukatlık stajı

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı