GenelHukukMakaleler

Dershanesiz Hukuk Kazanmak Mümkün Mü?

Dershanesiz Hukuk!

dershanesiz hukuk kazanmak mümkün mü ? Merak ediyorsanız yazımı okuyun.dershanesiz hukuk kazanmak mümkün mü ? Merak ediyorsanız yazımı okuyun.

Dershanesiz Hukuk kazanmak mümkün mü?

 

Gerçi şu anda dershaneler kaldırıldı onun yerine kurslar, temel liseler, eğitim kurumları ve benzeri açıldı sadece bizim ağız alışkanlığımızdır o yüzden Dershane diyerek yazıma devam etmek istiyorum.

Dershaneye gitmeden Hukuk kazanmak mümkün mü?

-Evet, mümkün.

Peki ya iyi mi? diye sorarsanız…

Dershanenin yapısına bakarsak dershaneler öğrenciyi planlama üstüne yapılmış kurumlardır diğer bir deyişle öğrencinin ne zaman konu çalışacağını ne zaman test  çalışacağını ne zaman kendini deneme yapacağını kaç saat ders yapması gerektiğini matematik den sonrasında hangi dersi Edebiyattan sonrasında hangi derse ne kadar harcaması ve kaç dakika emek harcaması gerektiğini düzenleyen kurumlardır.

Eğer bir kişi sistemli bir halde çalışamıyorsa kendine bir ders programı kararlaştırıp bu programda yürüyemiyorsa dershaneye gitmesi onun için yararlı olacaktır.

Sadece bu dediklerimiz bir tek Dershane tarafınca verilebilecek şeyler değildir. Hatta insanlara bir şeyleri hayata geçirmeye zorlamak yada onların kafasına devamlı belirli alanlı çizelgeler sokmak kimi zaman ters tepebilir. Bu yüzden planını programını öğrenci kendisi hazırlamalıdır aslına bakarsak dershaneler de çoğu zaman öğrenciyi karşılarına alıp bu şekilde plan ve program yapmaktadırlar.

Ders sadece derste öğrenilir dersten kastım dershanede verilmiş olan yarım yamalak dersler değildir. Okulda öğretmenin vermiş olduğu derslerdir. Öğrenci ne öğrenirse orada öğrenir. Bunu ondan sonra kurs öğretmeni ile yada Dershane öğretmeni ile ya da özel ders hocası ile kapatmaya zaman harcaması fazlaca zor olsa gerek. Aslına bakarsanız dershanelerin amacı da genel olarak ders anlatmak değil öğrencilere kısa zamanda test çözdürebilmek soruları hızlı okuyup hızlı anlayıp hızlı çözmesini sağlamaktır.

Dershane mantığını şimdi kafanızı oturtmuşsak nasıl dershanesiz hukuk kazanabileceğimiz de gelelim..

1. Hukuk kazanmak Hakikaten istiyor musunuz?

Kendinizde bu probleminin yanıtını arayın eğer var ise ve yanıt evetse yazımı okumaya devam edebilirsiniz.

Ben kendim bir Meslek lisesinden mezun oldum ve ilk yılımda kendi şehrimde istediğim üniversiteyi kazandım. Tabi ki de hukuk bölümü… lise 1’den itibaren hukuk fakültesini kazanmayı hedeflemiş bir insan olarak vereceğim bilgilerin Sizlerde bir güzellik yaratacağını inanıyorum.

Ben dershaneye gitmedim. Sadece okulda gördüğüm dersleri iyi bir halde çalıştım onlar için kontrol kitapları aldım biyolojidir kimyadır fiziktir. Benimle asla alakası olmayan dersleri dahil dersinde öğrendim. Kendime bir plan belirlemiştim. Sadece bu plan bu şekilde yazıyla çizgi ile ya da kareler çizip Şu saatte şunu çalışacağım bu saatte bulunuz çalışacağım benzer biçimde bir plan değildi daha ilkin bu şekilde bir plan yapmayı denedim sadece uymam mümkün değildi. Şu sebeple Biz ROBOT değiliz. Bizlerden bu şekilde davranılması beklenmemeli.

Benim programım;

Pazartesi günü edebiyat çalışmak onun peşine 2 saat matematik bakmak.

Salı günü coğrafya çalışmak peşini 2 saat matematik bakmak.

Çarşamba günü geometriye çalışmak sonrasında Edebiyattan test çözmek.

Perşembe günü Matematikten test çözmek sonrasında Coğrafyadan tamamlanmamış konuyu tamamlamak gibi  bir plandı…

Bu planı kendiniz yaptıktan sonrasında dershaneye hiçbir ihtiyacınız kalmayacaktır. Söylediğim benzer biçimde Dershane size bir tek sistemli ders emek verme programı verir. Şu saatte dershaneye gel 1. derse Türkçe testi çöz 2.derste coğrafya testi çöz 3. derste matematik kontrol çöz benzer biçimde planlar verir size. Bunu şahıs kendisi uygulayabilir. Dershane Onun için vakit kaybı olacaktır

Sınavlara hazırlanmanın en iyi yolu kendi odanızda Kendi evinizde kendi emek verme alanınızda çalışmaktır.

2. Her şey iyi hoş konularımı iyi mi tamamlayacağım? Diyorsanız…

Sözel derslerdeki mevzular kişinin kendisini okuyan okumasıyla hal edebileceği konulardır edebiyat coğrafya bölümleri ve ilk sınavda girmiş olduğumuz Türkçe ve toplumsal bilimler. Bunlara iyi mi çalışacağım diyorsanız edebiyat mevzusunda edebiyatı bölümleri ayırın. Tanzimat periyodu Türk edebiyatı Serveti Fünun edebiyatı halk edebiyatı benzer biçimde bölümler olabilir bu bölümler ayırdıktan sonrasında Uygar Türk edebiyatı bölümünde yazar kısımları sınavlarda fazlaca fazla karşımıza gelen mevzu olduğundan yazar yaratı karşılaştırmalarına dikkat edin. Kendinize oyun hazırlayın ufak ufak kağıtlar kesip üstüne yazarın adını arkasına şairin adını yazıp annenizle babanızla yada kardeşlerinizle bu oyunu oynayın. Tarih için kısa özetler geçin gene aynı şekilde dönemlere ayırın ve bilhassa tarih için bol miktarda soru çözün.  Coğrafyada şekillere fazlaca önem verin harita bilginize geliştirin gerekirse haritayı kendimiz çizip üstünde gerekli notlarınızı alın.

Gelelim hepimizin genel sıkıntısı matematiğe…

Ilk sınavınızdaki temel matematik öğrenilmeden 2. sınavdaki matematiği geçmeniz birazcık zor olacaktır. Bu yüzden temel matematiği fazlaca iyi bilinmeye çaba gösterin. Eğer konu eksiklerimiz var ise YouTube’dan kolay dereceden başlayarak zor seviyeye kadar konu anlatan videolarını izleyin. Son yıllarda matematikten oldukça çok konu çıkarımı yapılmış oldu. O yüzden fazlaca şanslısınız. Bunu ihmal etmeyin. Matematik de lise hocalarınızı fazlaca fazla sıkıştırmanız gerekmektedir. Gene internette matematikle ilgili gruplar var ve orada kişiler soru paylaşmakta öteki kişiler de bu tarz şeyleri çözüp açıklamaktadır bu şekilde gruplara üye olun sorularınızı sıcağı sıcağına atın ve öğrenin.

Size yukarıda dershaneye gitmediği mi belirtmiştim fakat Asla denemediğimi söyleyemem lise 3 deyken dershaneye yazıldım. Hepimiz gibi bende dershanesiz olamayacağını düşünüyordum ancak tamamen bir  hüsranla karşılaştım.  Kaydolduğum dershaneye sadece 2 kere gittim ve benim için vakit kaybı bulunduğunu anladım. Niçin mi?

Dershane sizin açığınızı bilmez senin tamamlanmamış konunla ilgilenmez. Orada belirli bir müfredat vardır öğretmenler buna uymak zorundadır sınıfın seviyesi bellidir ya yüksek ya da düşük ya orta.. öğretmen buna gore devam eder.

Senin gittiğin dershane bir ihtimal iyi değildi diyorsanız benim gittiğim dershane Türkiye’de dershane dendiğinde akla ilk gelen dershanelerden biriydi.

Sadece söylediğim benzer biçimde benim açıklarımı bilmiyordu ve öğretmenimin bana oturup da Saatlerce ders vermesi imkansızdı. Dershane mantığını düşünürseniz tamamlanmamış sorularınızı vardır.15 tane 20 tane… öğretmenin Belirli bir saati vardır o saatte giderseniz sizin sorularınızı yanıtlar. Eğer tamamlanmamış bir konunuz Var ise bunun üstünden üstünkörü bir halde size anlatır. size ayırabileceği saat maksimum 1 saattir Fakat sizin bir saatlik bir açığınız yok 6 saatlik bir açınız var O vakit ne yapacaksınız?

İşte bu durumda dershanelerin geride kaldığının bir kanıtıdır. Dershane size konuyu öğretmez konuyu pekiştirir Dershane size konuyu öğretmez size çalışma azmi verir Dershane size konuyu öğretmez hatırlatır.

Son olarak dershane vakit kaybıdır. Evinizin alt kısmında bir dershane var ise ve ona gidebiliyorsanız yinede vakit kaybıdır. Şu sebeple siz Türkçede zarfları fazlaca iyi biliyor olabilirsiniz . Ancak öğretmeniniz müfredat gereği bir ihtimal 2 dersini zarflara ayıracak. Sizin bilmediğiniz fiilimsi konusunun üstünden  biliyorsunuz ki deyip geçecek . Siz eve gidince nasıl olsa 6 saat dershanedeydim deyip ders çalışmayacaksınız. Çalışmanızda mümkün değildir açıkçası. Çünkü yorulmuş olacaksınız.

Bu yüzden Konu eksiklerinizi kendiniz tamamlamanız gerekmektedir.

Her şey bittikten sonrasında haftada bir kere belirli bir saat aralığında deneme çözmek sizi hedefinize daha fazlaca yakınlaştıracaktır.

Yazımda eksik gördüğünüz bölgeleri yorumlarda belirtirseniz elimden geldiğince yanıtlarım. Değişik sorularınız var ise yorumlarda yada sitenin soru sor kısmında sorabilirsiniz.

seo
dershanesiz hukuk

 

Iyi mi bir hukukçusunuz? Bunu öğrenmek için testi yapınız 🙂

Hayatta Senin İçin En Çok Hangisi Önemli?

Adalet Senin İçin Nedir?

Bir Avukat Olsaydın Kimi Savunmak İsterdin?

En Sevdiğin Hukuk Dersi Nedir?

Bir Hukukçuda Olması Gereken En Önemli Özellik Sence Nedir?

Derslerin Anlatımı Senin Ağzından Daha Mı Anlaşılır Geliyor Arkadaşlarına?

Bir Yönetici Olsaydın Nereyi Yönetmek İsterdin?

Peki En Sevdiğin Yemek Nedir?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı